Pamięć o roku 1939
Pracowaliśmy nad świadomością współczesnych Niemców całe lata - rozmowa z Wolfgangiem Templinem, filozofem, publicystą, w latach 80. dysydentem w NRD
Niemieccy politycy, intelektualiści i artyści opublikowali oś- wiadczenie z okazji 70. rocznicy zawarcia układu Ribbentrop-Mołotow oraz wybuchu II wojny światowej. Mowa jest w nim m.in. o tym, że świętowaniu rocznic 1989 roku, pokojowych rewolucji w państwach byłego bloku wschodniego i obalenia muru berlińskiego powinna towarzyszyć pamięć o roku 1939.
Rz: W oświadczeniu znalazło się stwierdzenie, że sygnatariusze ze „wstydem i smutkiem” wspominają dzień 1 września 1939 roku, kiedy to narodowosocjalistyczne Niemcy napadły na Polskę. Ilu Niemców gotowych byłoby podpisać się pod takimi słowami?
Wolfgang Templin: Sądzę, że bardzo wielu, zwłaszcza z młodego pokolenia, które nie ponosi winy ani odpowiedzialności za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta