Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycje zagraniczne w Polsce spadły trzykrotnie w ciągu 12 miesięcy

18 września 2009 | Ekonomia | Adam Woźniak
Tegoroczny spadek inwestycji będzie efektem dwóch głównych czynników: spadku zdolności do inwestowania wobec braku kredytów i mniejszych zwrotów z inwestycji z powodu kryzysu.
źródło: Rzeczpospolita
Tegoroczny spadek inwestycji będzie efektem dwóch głównych czynników: spadku zdolności do inwestowania wobec braku kredytów i mniejszych zwrotów z inwestycji z powodu kryzysu.

W kryzysie inwestorzy uciekają do państw rozwijających się. UNCTAD opublikował najnowszą edycję światowego raportu inwestycyjnego

Zagraniczni inwestorzy są w odwrocie. Od rekordowego pod względem globalnego napływu inwestycji roku 2007, kiedy to zbliżyły się one do wartości prawie 2 bilionów dolarów, zaczynamy się oddalać. W ubiegłym roku globalne inwestycje spadły do 1,7 bln dol. I na tym się nie skończy, bo prognozy zakładają dalszy spadek w 2009 roku, do 1,2 biliona dolarów – wynika z raportu UNCTAD, agendy ds. handlu i rozwoju ONZ.

Najbardziej odczuwa to Europa Zachodnia – w 15 krajach starej UE zmalały one o prawie 50 proc. Zaczęły natomiast szybko rosnąć w krajach rozwijających się. W Azji odnotowano w ubiegłym roku wzrost o 16 – 17 proc., w Afryce nawet o 27 proc. Dlatego łączny udział rynków wschodzących w globalnych napływach inwestycji wzrósł do rekordowych 43 proc. – Jeśli w 2007 roku w pierwszej piątce największych odbiorców inwestycji znalazły się kraje rozwinięte, w roku 2008 do tej grupy trafiły Chiny i Rosja – mówi prof. Zbigniew Zimny, konsultant raportu i przedstawiciel UNCTAD.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej odczuły inwestycyjne spowolnienie stosunkowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8425

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament