Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego właściciel nie może zrobić najemcy

28 września 2009 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Joanna Krawczyk aplikant radcowski,  Kancelaria bnt Neupert  Zamorska & Partnerzy
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Krawczyk aplikant radcowski, Kancelaria bnt Neupert Zamorska & Partnerzy
źródło: Rzeczpospolita

Nie możesz rozwiązać umowy z najemcą tylko dlatego, że wytarła się posadzka, a na kranie pojawiła rdza. Bez twojej zgody może też z nim zamieszkać była żona, dziecko lub babcia. Powodem do zerwania umowy może być natomiast sytuacja, w której np. do kawalerki najemca sprowadzi jeszcze kilku lokatorów bez porozumienia z tobą

Rz: Czytelnik wynajął mieszkanie. Zamiast deklarowanych dwóch osób – mieszka w nim czwórka. Jego zdaniem zniszczenia lokalu będą w związku z tym większe. Czy jest to powód do rozwiązania umowy najmu?

Joanna Krawczyk, aplikant radcowski, Kancelaria bnt Neupert Zamorska & Partnerzy : W tym przypadku wiele zależy od sformułowania umowy najmu oraz od tego, kim są zamieszkujące wraz z najemcą osoby. W przypadku umowy na czas nieokreślony wypowiedzieć ją będziemy mogli zawsze w terminach ustawowych, pod warunkiem że zachowanie najemcy będzie spełniało kryteria ustawowych przyczyn wypowiedzenia (zawartych w przepisach o najmie w kodeksie cywilnym lub w ustawie o ochronie lokatorów).

Trudniej jest z umową na czas określony. Taką umowę możemy wypowiedzieć tylko wtedy, jeśli wpisaliśmy do umowy przyczyny, z których wypowiedzenie może nastąpić. Jeśli wśród nich jest przekroczenie określonego limitu osób zamieszkujących lokal, to nie ma problemu z wypowiedzeniem. Pamiętajmy także, że ustne ustalenia są również ważne i wiążące, ale w razie sporu będzie nam trudno je udowodnić przed sądem – dlatego dla bezpieczeństwa zawsze lepiej jest spisać treść umowy przed jej zawarciem.

A jeśli w umowie nie ma nazwisk osób, które będą mieszkać wraz z najemcą i jest zapisany zakaz użyczania mieszkania innym osobom?

Wtedy, co do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8433

Spis treści
Zamów abonament