Nie płacisz wynagrodzenia podwładnemu, który choruje 30 dni w miesiącu
Często się zdarza, że trzeba pracownikowi wypłacić wynagrodzenie podstawowe w innej wysokości niż miesiąc wcześniej. Nie jest to nadużycie ze strony pracodawcy. Dzieje się tak np. wtedy, gdy podwładny nie przepracuje pełnego miesiąca
Nasz czytelnik od niedawna prowadzi małą firmę, w której zatrudnia trzy osoby. Zastanawia się, w jaki sposób ustalać pensje zatrudnionych, gdy przez część miesiąca będą przebywać na zwolnieniach lekarskich.
Trzeba pamiętać, że podstawą wymiaru zasiłku za jeden dzień niezdolności do pracy, jest 1/30 część przyjmowanego wynagrodzenia, bez względu na liczbę dni kalendarzowych w danym miesiącu. Pensja ustalona w stałej comiesięcznej stawce przysługuje w tej samej kwocie, zarówno gdy miesiąc ma 28 dni, jak i wtedy, gdy ma 31 dni. A zatem metoda ustalania wynagrodzenia jest ściśle związana z regulacją dotyczącą sposobu obliczania zasiłku chorobowego.
31 dni kalendarzowych
W sytuacji gdy miesiąc jest długi i ma 31 dni, jak np. w lipcu czy październiku, obliczając wynagrodzenie za pracę podwładnego, który w trakcie chorował i był z tego powodu nieobecny w pracy, trzeba posłużyć się przepisami rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta