Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z Afganistanu wyjdziemy razem z NATO

28 września 2009 | Kraj | Ewa Łosińska
≥To, co teraz zaproponowali nam Amerykanie, wydaje się pod względem wojskowym nawet bardziej atrakcyjne niż oferta tarczy antyrakietowej administracji Busha – mówi Bogdan Klich
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
≥To, co teraz zaproponowali nam Amerykanie, wydaje się pod względem wojskowym nawet bardziej atrakcyjne niż oferta tarczy antyrakietowej administracji Busha – mówi Bogdan Klich

Bogdan Klich: sukces w Afganistanie to dziś zasadniczy probierz wiarygodności sojuszu – uważa minister obrony narodowej

Rz: Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, za kilka dni żegna się z wojskiem. Nie szczędził MON krytyki. Ale czy nie szkoda dobrego dowódcy lubianego przez żołnierzy?

Bogdan Klich: Już jakiś czas temu uznałem, że sprawa gen. Skrzypczaka jest zamknięta. Nie zamierzam jej otwierać.

Ale to ona wywołała w wojsku dyskusję. Część żołnierzy przyznaje generałowi rację, że to nie dowódcy mają wpływ na to, jaki sprzęt kupujemy.

Przypomnę słowa samego generała. Cytuję z pamięci: „uznałem racje ministra, że miejsce, czas i forma mojej wypowiedzi były niewłaściwe”. Koniec cytatu.

Odejść chciał też dowódca operacyjny sił zbrojnych gen. Bronisław Kwiatkowski, który poczuł się niesłusznie krytykowany przez ludzi z pana otoczenia. Ostatecznie dymisję wycofał. Czy na linii cywilne kierownictwo MON – wysocy dowódcy dzieje się coś złego?

Każdy żołnierz jest wolnym człowiekiem i ma prawo do podejmowania decyzji dotyczących jego przyszłości. W Wojsku Polskim jest dziś 142 generałów i 140 z nich nie ma kłopotów ze służbą i swoim miejscem w armii. Decyzje kadrowe, jakie podjąłem latem, sprawiły, że ponad 40 dobrze zapowiadających się wysokich oficerów uzyskało szansę dalszego awansu. Według zasady, że osoby mające doświadczenie liniowe powinny nabyć też doświadczenie w sztabie i odwrotnie. To w znacznej większości ludzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8433

Spis treści
Zamów abonament