Kto odpowiada za niepobrany PCC, gdy sprzedaż działki po czasie okaże się wolna od VAT
Czy nabywca działki może nie zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli sprzedawca złożył do aktu notarialnego oświadczenie, że jest podatnikiem VAT, a później korekty deklaracji i otrzymał zwrot tego podatku z urzędu skarbowego?
Po wyroku WSA w Olsztynie z 9 września 2009 r. (I SA/Ol 455/ 09), uchylającym decyzje organów podatkowych, jest szansa na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi na to pytanie.
Urząd uznał nadpłatę VAT...
Z treści aktu notarialnego wynikało, że małżonkowie G. we wrześniu 2007 r. zakupili niezabudowaną działkę gruntu. Notariusz wyszczególnił, że cena zawiera VAT (około 10 tys. zł). Od umowy nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), gdyż sprzedający oświadczył, że jest podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.
Po transakcji sprzedający złożył deklarację VAT-7, następnie jej korektę i wystąpił do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, argumentując, że podatek ten uiścił nienależnie. Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego urząd zwrócił sprzedawcy żądaną nadpłatę. Małżonków G. wezwał natomiast do złożenia deklaracji PCC-3 i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
...i zażądał PCC od nabywcy
Małżonkowie odmówili, argumentując, że sprzedaż była opodatkowana VAT. Naczelnik wszczął więc postępowanie podatkowe i określił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta