Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany milej widziane od rewolucji

28 września 2009 | Ekonomia | Katarzyna Ostrowska
Na rękę największym funduszom jest zakaz akwizycji, który zakłada nowelizacja ustawy. Mniejsze fundusze tylko w ten sposób  są w stanie toczyć pojedynek z liderami rynku. KNF zależy także na dopasowanie profilu ryzyka inwestycyjnego do wieku klientów.
źródło: Rzeczpospolita
Na rękę największym funduszom jest zakaz akwizycji, który zakłada nowelizacja ustawy. Mniejsze fundusze tylko w ten sposób są w stanie toczyć pojedynek z liderami rynku. KNF zależy także na dopasowanie profilu ryzyka inwestycyjnego do wieku klientów.

Drugi filar systemu emerytalnego nie wymaga reformy, jedynie korekty – uznali uczestnicy debaty „Rz”

Potrzebne są zmiany w działalności funduszy emerytalnych. Co do tego zgodni byli przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komisji Nadzoru Finansowego, towarzystw emerytalnych oraz eksperci, którzy spotkali się w redakcji „Rzeczpospolitej” na debacie pod tytułem „Otwarte fundusze emerytalne – czas na reformę?”.

– Zmiany powinny być spójne i kompleksowe, by nie było potrzeby dokonywania kolejnych za dwa czy trzy lata – mówi Michał Kozak, dyrektor Departamentu Nadzoru Inwestycji Emerytalnych w KNF.

Resort pracy przygotował założenia do kolejnej nowelizacji prawa o funduszach emerytalnych i proponuje w nich istotne zmiany. Wśród nich całkowity zakaz akwizycji, wprowadzenie dodatkowego funduszu, który ma chronić kapitał na starość kilka lat przed przejściem na emeryturę czy wzrost adekwatności kapitałowej towarzystw emerytalnych. – Celem zmian jest maksymalizacja wysokości przyszłych świadczeń, kapitału gromadzonego przez ubezpieczonych na ich indywidualnych kontach w funduszach emerytalnych. To też reakcja na apotrzebowanie społeczne – mówi Mariusz Kubzdyl, zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

– Przygotowane założenia noszą wszelkie znamiona działań doraźnych – uważa jednak prof. Wojciech Otto z Uniwersytetu Warszawskiego. A według Marka Sakowskiego, wiceprezesa Pekao...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8433

Spis treści
Zamów abonament