Jak dokumentować w księgach transakcje z ludnością
Niektóre urzędy skarbowe są zdania, że sama umowa i wydruk przelewu to za mało, by zaksięgować koszt uzyskania przychodu. Niesłusznie
– Nasza firma podpisała umowę z osobą prywatną o umieszczenie reklamy na terenie jej posesji. W umowie określono termin płatności oraz numer rachunku bankowego, na który powinny być przekazywane płatności. W tych terminach dokonujemy przelewu (zaliczając do rozliczeń międzyokresowych). Jednak, według urzędu skarbowego, nie możemy odpisać w koszty raty wynajmu tylko na podstawie umowy i przelewu. Musimy mieć rachunek wystawiony przez otrzymującego należność. Czy rzeczywiście taki rachunek jest konieczny? – pyta czytelniczka DF.
Z punktu widzenia firmy czytelniczki, która chce wrzucić wydatek w koszty, rachunek nie jest potrzebny. Obowiązek dotyczący rachunku ciąży na tym, kto ten dokument wystawia, a zatem na świadczącym usługę (w tym wypadku na osobie, która wynajmuje własną posesję pod reklamę).
Obowiązek dla usługodawcy...
Zgodnie z art. 87 § 1 ordynacji podatkowej (op) podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi (chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej).
Czy osoba fizyczna, która zawiera umowę na umieszczenie reklamy na swojej posesji, prowadzi działalność gospodarczą? W świetle ordynacji podatkowej – tak. Warto bowiem pamiętać, że dla celów ordynacji działalnością gospodarczą jest „każda działalność zarobkowa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta