Dworce czekają na inwestorów
Brakuje oferty dla deweloperów. W ciągu najbliższych pięciu lat ma powstać najwyżej sześć centrów handlowych na terenach PKP w największych miastach
Do tej pory powstały w naszym kraju tylko dwa duże obiekty handlowe ściśle zintegrowane z dworcem: C.H. Wileńska w Warszawie oraz Galeria Krakowska w Krakowie. Pozostałe projekty są najwyżej w fazie przygotowania dokumentów bądź wstępnych rozmów z potencjalnymi inwestorami. Nie oznacza to jednak, że dojdą do skutku.
Odległe plany
Najbardziej zaawansowany projekt łączący dworzec i galerie handlowe dotyczy obiektu w Katowicach. Do przetargu stanęło 16 firm. Wygrała grupa Neinver. Planuje tam budowę ponad 50 tys. mkw. powierzchni najmu w centrum handlowym oraz biurowiec. W tym celu zarówno dworzec kolejowy, jak i autobusowy zostaną przebudowane. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2013 r., ale centrum handlowe powinno być gotowe w przyszłym roku.
Kolejne projekty, których zresztą jest kilka, są w powijakach. Na przykład PKP zabudowę handlową przewiduje przy dworcach: Poznań Główny, Sopot Główny, Łódź Fabryczna oraz w stolicy: Warszawa-Zachodnia i Dworzec Gdański (tu dodatkowo z funkcją biurowo-hotelowo-usługową). Jednak spośród wszystkich tych projektów do tej pory tylko jeden ma już swojego inwestora....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta