Nowego pracownika trzeba zbadać i przeszkolić
Z przyjęciem osoby do firmy łączy się wiele obowiązków. Szef nie tylko musi podpisać z nią umowę o pracę oraz dokonać zgłoszenia w ZUS, ale także zaznajomić z firmowymi przepisami czy skierować do lekarza
Jakie zatem kroki musi podjąć pracodawca, gdy zatrudnia nowego podwładnego? Ma już spisany angaż o treści zgodnej z kodeksem pracy. Podał w nim zatem strony umowy, jej rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, tak jak nakazuje art. 29 § 1 kodeksu pracy. Co dalej?
Obowiązujące normy
Musi też poinformować pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy. Zawiadamia też o częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę. To samo dotyczy podania podwładnemu informacji o wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego oraz obowiązującej go długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Gdy podwładny będzie objęty układem zbiorowym pracy, szef także go o tym zawiadamia.
Czy jeszcze przed przyjściem pracownika do firmy trzeba coś zrobić? – pyta czytelnik. Odpowiedź jest twierdząca.
7 dni ma płatnik na zgłoszenie pracownika do ZUS
Bezpieczeństwo w firmie...
Pracodawcy nie wolno bowiem dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta