Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dłuższy pobyt za kratkami niweczy angaż

09 października 2009 | Dobra firma | Dominika Cichocka

Tymczasowe aresztowanie nie wystarczy, aby pracownika pozbawić posady. Po trzech miesiącach aresztu umowa o pracę samoistnie wygaśnie. Jeśli jednak podwładny zostanie oczyszczony z zarzutów, trzeba go ponownie zatrudnić

Zastosowanie wobec pracownika tymczasowego aresztu nie jest równoznaczne z tym, że jego umowa o pracę automatycznie się rozwiązuje, a pracodawca może rozpocząć poszukiwanie nowego kandydata na stanowisko osadzonego. Mimo aresztowania stosunek pracy trwa nadal, przynajmniej przez pierwsze trzy miesiące nieobecności podwładnego.

Ostrożnie z wypowiedzeniem

Samo osadzenie w areszcie nie uzasadnia wręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego przy tymczasowym aresztowaniu angaż trwa nadal, a nieobecność tego, który przebywa w areszcie śledczym, jest nieobecnością usprawiedliwioną (por. wyrok z 13 lutego 1997 r., I PKN 6/97).

Pracodawca nie może zatem wypowiedzieć aresztowanemu umowy, gdyż chroni go art. 41 k.p., przewidujący zakaz wręczania wypowiedzeń w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

A może dyscyplinarka

Tymczasowe aresztowanie nie uprawnia też samo przez się do zwolnienia podwładnego w trybie natychmiastowym z jego winy. Wręczenie mu tzw. dyscyplinarki będzie dopuszczalne tylko wtedy, gdy zajdą przesłanki wymienione w art. 52 § 1 k.p. Chodzi tu o: ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków, popełnienie przez niego przestępstwa uniemożliwiającego dalsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8443

Spis treści
Zamów abonament