Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak lojalności może sporo kosztować

09 października 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Jeżeli pracownik naruszy postanowienia umowy o zakazie konkurencji zawartej na czas trwania stosunku pracy, pracodawca może dochodzić od niego zapłaty odszkodowania. Ile dostanie, zależy od tego, czy do wyrządzenia szkody doszło z winy czy nieumyślnie

Pracodawca, który na skutek naruszenia przez pracownika postanowień umowy o zakazie konkurencji poniósł szkodę majątkową, może dochodzić jej naprawienia na zasadach określonych w przepisach kodeksu pracy o odpowiedzialności materialnej pracowników ( art. 114 – 123 k.p.). Wskazuje na to wprost art. 1011 § 2 k.p.

Jeśli zatem pracownik wbrew postanowieniom umowy o zakazie konkurencji rozpocznie pracę na rzecz konkurencyjnego przedsiębiorstwa i pracodawca poniesie z tego powodu szkodę, to może dochodzić od swego pracownika odszkodowania na zasadach określonych w ww. przepisach.

Warunki odpowiedzialności

Przesłankami odpowiedzialności materialnej są: naruszenie obowiązku wynikającego z umowy o zakazie konkurencji, powstała szkoda, wina pracownika oraz związek przyczynowy między naruszeniem obowiązku a powstałą szkodą w mieniu pracodawcy. Jak bowiem wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 26 stycznia 2005 r. (II PK 191/04), warunkiem odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika z tytułu naruszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8443

Spis treści
Zamów abonament