Arkadia Starego Fryca
Chiński pawilon, turecki meczet, holenderskie domy, rosyjskie chaty, rzymskie łaźnie, egipska piramida. Barokowe i klasycystyczne pałace. A na dokładkę most szpiegów.
To wszystko zobaczyć można podczas spaceru po Poczdamie. Od razu zastrzeżenie – spacer to termin umowny. By zobaczyć, choćby z zewnątrz, te wszystkie cuda, trzeba zarezerwować na chodzenie co najmniej trzy dni. Budowle rozrzucone są bowiem po ogromnym terenie, który dzisiaj znajduje się w granicach Poczdamu, dawniej jednak dzielił się na osobne osady i folwarki nad rozlewiskiem Haweli. Większość budynków powstała z inicjatywy władców Prus z dynastii Hohenzollernów, między rokiem 1730 a 1917. A eksperci UNESCO uznali w 1990 r. ten wielki (500 ha) kompleks ze 150 obiektami, w tym 17 pałacami, za jeden obszar stanowiący wyjątkową wartość i wpisali na listę światowego dziedzictwa kultury.
Niepozorne miasto na obrzeżach Berlina (dzisiaj 152 tys. mieszkańców) odegrało w historii rolę wyjątkową. A wszystko zaczęło się od Fryderyka Wielkiego. Dla jednych – twórcy wielkości Prus i Niemiec, geniusza wojskowości, filozofa, artysty, oświeconego władcy oddanego państwu. Dla innych satrapy, który sprowadził na Niemców i sąsiednie narody nieszczęścia.
Obejmując w 1740 r. schedę po ojcu, Fryderyku Wilhelmie I, zasiadł na tronie niewielkiego, biednego, nieliczącego się w polityce europejskiej księstwa. Umierając w 1786 r., zostawiał duże, dobrze zorganizowane państwo, z najsilniejszą armią na kontynencie. W ciągu 46 lat panowania, prowadząc agresywną politykę, powiększył Prusy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta