Przesyłka ze sklepu może być zwolniona od VAT
Sklep internetowy, który w cenę płyty, ubrania czy telefonu wlicza koszty przesyłki pocztowej, musi opodatkować ją 22-proc. VAT. Tak samo powinien robić, jeśli refakturuje kwotę zapłaconą poczcie, mimo że świadczone przez nią usługi są zwolnione. Podatku można jednak uniknąć
W tym celu trzeba zawrzeć umowę z pocztą w imieniu klienta. Do tego potrzebne jest jedynie pełnomocnictwo. Potwierdzają to indywidualne interpretacje udzielane podatnikom. Przykładem jest odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 3 kwietnia 2009 r. (IBPP1/443-217/09/AS).
Dorozumiane pełnomocnictwo
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła firma, która zajmuje się sprzedażą wysyłkową na terenie kraju realizowaną za pośrednictwem aukcji i sklepów internetowych. Jej działalność jest opodatkowana VAT. Wysyłka zamówionego towaru następuje w momencie wpływu zapłaty od klienta na rachunek bankowy firmy. Dotychczas w cenę towaru wliczała opłatę za przesyłkę towaru świadczoną przez pocztę. Podstawa opodatkowania VAT obejmowała więc zarówno zapłatę za towar, jak i „zwrot” kosztów przesyłki.
Firma zamierza jednak zmienić ten sposób postępowania. W przyszłości chce opis sprzedawanego na aukcji towaru oraz regulamin sklepu internetowego uzupełnić o punkt, w którym kupujący udzieli sprzedawcy pełnomocnictwa, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta