Co grozi za uporczywe niepłacenie podatków
Przedsiębiorcy, którzy nieterminowo regulują swoje zobowiązania podatkowe lub nie regulują ich wcale, muszą się liczyć z tym, że organy podatkowe mogą ich za to ukarać. W wypadku osób prawnych ryzyko to ponoszą członkowie zarządu
Ze względu na załamanie się koniunktury gospodarczej coraz więcej firm ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Często jest to spowodowane tym, że kontrahenci, którzy zakupili towary lub usługi, nie dotrzymują płatności. W efekcie pojawiają się zaległości w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań podatkowych. Choć zasadniczo nie wynika to ze złej woli podatnika, to jednak może nieść ze sobą zagrożenia podatkowe, karnoskarbowe oraz wynikające z działań o charakterze egzekucyjnym.
Do tej pory organy podatkowe dość rzadko uciekały się do stosowania przepisów umożliwiających ukaranie osoby odpowiedzialnej za nieterminowe, uporczywe niewpłacanie w terminie podatku.
Grzywna za notoryczne opóźnienia
Czyn taki, traktowany przez kodeks karny skarbowy (k.k.s.) jako wykroczenie skarbowe, zagrożony jest karą grzywny, nakładaną na odpowiedzialne za doprowadzenie do takiej sytuacji osoby fizyczne będące pracownikami lub działające na mocy odpowiednich przepisów w imieniu podatnika.
Do rozstrzygnięcia pozostają tu dwie podstawowe kwestie: znaczenie zwrotu „uporczywe” oraz możliwość nałożenia kary grzywny w sytuacji, gdy niepłacenie podatku jest skutkiem nie złej woli, ale braku środków na uregulowanie zobowiązania.
W orzecznictwie sądowym można spotkać się z poglądem, że z uporczywością mamy do czynienia, gdy osoba (podatnik) mająca obiektywną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta