Zła jakość wykonywanych zadań może być powodem zwolnienia
To, jak dobrze realizowane są zadania, jest jednym z kryteriów, na podstawie których ustala się wysokość pensji. Natomiast pracownik, podpisując umowę o pracę, przyjmuje na siebie zobowiązanie do działania w sposób sumienny i staranny
Taki obowiązek pracowniczy wynika wprost z art. 100 kodeksu pracy. Sumienność i staranność podwładnego są brane pod uwagę w każdym stosunku pracy. Kryteria te są obiektywne i stanowią wyznacznik oceny, czy praca świadczona przez konkretną osobę spełnia wymóg należytego wykonania zobowiązania do świadczenia pracy określonego rodzaju.
Szef ma prawo oceniać
Oznacza to, że pracodawca nie jest pozbawiony możliwości dokonywania analizy jakości świadczonej na jego rzecz pracy. Co za tym idzie, może podjąć kroki zmierzające do rozwiązania umowy, jeśli stwierdzi, że w konkretnym przypadku ta jakość jest niesatysfakcjonująca. Jednak ocena w tym zakresie musi wynikać z kryteriów obiektywnych, samo zaś rozwiązanie umowy musi być dokonane zgodnie z wymogami zawartymi w kodeksie pracy. Te natomiast są różne, w zależności od rodzaju zawartej umowy.
Zależnie od rodzaju angażu
Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na czas określony nie wymaga podania przyczyny (jeśli w ogóle dopuszczalne jest jej wypowiedzenie). Oznacza to, że pracodawca, który źle ocenia jakość pracy świadczonej przez pracownika, może ją rozwiązać z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta