Kiedy eksporter może mieć problem z zerową stawką VAT
Choć eksport towarów jest codziennością dla wielu polskich przedsiębiorców, prawidłowe rozliczenie VAT od takich transakcji w niektórych przypadkach nadal sprawia spore trudności
Zgodnie z ustawą o VAT eksport towarów jest jedną z czynności opodatkowanych tym podatkiem. W świetle jej art. 2 pkt 8 eksportem jest potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium UE, w wykonaniu dostawy towarów. Rozliczając eksport towarów dla celów VAT, podatnik ma prawo skorzystać z zerowej stawki, o ile spełnia określone w ustawie warunki (m.in. ma odpowiednie dokumenty celne potwierdzające wywóz towarów poza terytorium UE).
Kiedy pojawiają się kontrowersje
Typowe transakcje eksportowe – gdy polski podatnik sprzedaje towar do nabywcy posiadającego siedzibę poza terytorium UE a towar jest wywożony bezpośrednio z Polski i w Polsce następuje otwarcie procedury wywozu – nie rodzą kontrowersji. Nie budzą również wątpliwości sytuacje, gdy zgodnie z przepisami celnymi wywóz z terytorium UE jest potwierdzany przez urząd celny na terytorium innego niż Polska kraju UE a procedura wywozu rozpoczyna się w Polsce.
Problemy z prawidłową klasyfikacją transakcji mogą pojawić się wtedy, gdy formalna procedura wywozu otwierana jest i zamykana na terytorium innego niż Polska państwa UE. Wynika to z braku wyraźnych przepisów ustawy o VAT tego dotyczących, dość restrykcyjnego stanowiska organów podatkowych oraz negatywnych interpretacji indywidualnych wydawanych przez ministra finansów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta