Przydadzą się lepsze zabezpieczenia
Utrudniony dostęp do kredytów jest jednym z najpoważniejszych skutków kryzysu, na jaki zwracają uwagę firmy, zwłaszcza małe i średnie. Ale już widać, że sytuacja się poprawia
O dostępności kredytów dla firm najwięcej można się dowiedzieć z wyników cyklicznego badania, robionego co kwartał przez NBP wśród przewodniczących komitetów kredytowych 30 dużych banków. Najnowsze zebrane przez bank centralny dane dotyczą drugiego kwartału tego roku. Wnioski, jakie płyną z analizy, nie są optymistyczne dla przedsiębiorców.
Drugi kwartał był kolejnym okresem, w którym większość banków zaostrzyła politykę kredytową wobec firm. Ograniczenia w podobnym stopniu dotyczą kredytów krótko- i długoterminowych. Ważnym czynnikiem różnicującym jest natomiast wielkość przedsiębiorstwa. Małe i średnie firmy ucierpiały w wyniku zaostrzenia polityki kredytowej bardziej niż duże.
Prognozy mało optymistyczne
Zaostrzenie polityki niekoniecznie musi oznaczać mniej udzielonych kredytów. To jedynie informacja, że warunki, na jakich banki pożyczają pieniądze, są mniej korzystnej.
Najbardziej widoczną oznaką wzrostu wymagań wobec klientów jest wprowadzenie przez banki solidniejszych zabezpieczeń kredytu. Wyraźnie mniej instytucji poinformowało o tym, że zwiększyło wysokość marży, skróciło maksymalny okres spłaty kredytu czy ograniczyło sumy, jakie są skłonne pożyczyć pojedynczemu przedsiębiorcy.
Sytuację na rynku dobrze ilustrują deklarowane przez banki motywy działań. W poprzednich kwartałach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta