Kiedy członek zarządu i wspólnik mogą odpowiadać za podatkowe długi spółki
Jeśli egzekucja z majątku spółki z o.o. lub akcyjnej będzie bezskuteczna, fiskus może sięgnąć do kieszeni członków jej zarządu, gdy okażą się winni takiej sytuacji. Natomiast zaległe podatki należne od spółki osobowej mogą być ściągnięte z majątku wspólników
Spółki osobowe to cywilna oraz działające na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych: spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Jednak zaległości dwu ostatnich fiskus może ściągnąć tylko z majątku wspólników mających status komplementariuszy, odpowiadających za jej długi bez ograniczenia. Komandytariusze, tak samo jak wspólnicy spółek z o.o. oraz akcyjnej, za ich zobowiązania, także za ich długi wobec fiskusa nie odpowiadają, chyba że jednocześnie pełnią funkcję członków zarządu.
Odpowiedzialność członków zarządu i wspólników za zaległości spółki jest odstępstwem od zasady, że za podatki odpowiada podatnik (w tym wypadku spółka) oraz ten, kto je pobrał lub pobrać powinien – płatnik albo inkasent. Odpowiadają oni jako tzw. osoby trzecie, podobnie jak np. członkowie rodziny podatnika, byli małżonkowie czy firmanci.
Zadłużenie z własnej kadencji
Zacznijmy od odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych: z o.o. i akcyjnej. Obejmuje ona zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków, oraz powstałe w tym czasie zaległości, o których mowa w art. 52 ordynacji podatkowej (op). Chodzi przede wszystkim o nienależne zwroty nadpłat i zwroty podatków, w tym przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta