Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamiętajcie o pastorach

14 listopada 2009 | Plus Minus | Piotr Semka
Pastor Christian Fuehrer
źródło: AP
Pastor Christian Fuehrer

Tej uroczystości w Berlinie w rocznicę upadku muru nie transmitowały światowe telewizje. 9 listopada w deszczowy poranek w kościele Gethsemanekirche, w berlińskiej dzielnicy Prenzlauer-Berg, na ekumenicznym nabożeństwie hierarchowie katolików i ewangelików modlili się za uzyskaną dwie dekady temu wolność.

Nominalnie była to uroczystość na najwyższym szczeblu. Obecny był prezydent Horst Köhler i kanclerz Angela Merkel wraz ze sporym gronem parlamentarzystów.

20 lat temu to właśnie w tej świątyni znajdowało się jedno z centrów dysydenckiego oporu. W czasach NRD Prenzlauer-Berg – jedna z niewielu niezburzonych dzielnic berlińskich – była miejscem, do którego ściągali artyści, muzycy i nonkonformiści pragnący zachować dystans wobec wszechobecnego komunistycznego państwa.

Jak 20 lat temu na kościele wisi duży napis: „Wachet und bettet” – Czuwajcie i módlcie się. Po zamieszkach 7 października 1989 roku, kiedy STASI aresztowała dziesiątki berlińczyków, właśnie tu odbywały się całodobowe czuwania modlitewne w intencji zatrzymanych. 9 listopada znów zebrali się tutaj. Siwe profesorskie głowy w wytartych płaszczach, efektowne brody i sztruksowe marynarki. Druciane okularki, swetry i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8473

Spis treści
Zamów abonament