Kryzys powstrzymał ważne reformy
Sukcesy rządu to zakończenie sporu z Eureko i przyspieszenie wydawania pieniędzy unijnych. Najwięcej wątpliwości budzi powiększanie długu finansów publicznych
Chociaż ekonomiści i przedsiębiorcy podkreślają zaniechania gospodarcze dwóch lat rządów gabinetu Donalda Tuska, to jednak zauważają, że ten rząd w sprawach gospodarki wolnorynkowej robi więcej niż poprzednicy i to w dość niesprzyjających zewnętrznych warunkach.
– Niestety, także dla tego rządu gospodarka nie jest priorytetem – uważa Adam Czerniak, ekonomista Inwest Banku SA. Ale przyznaje, że zrobił dla niej znacznie więcej niż poprzednie. Według niego to, czego teraz kompletnie nie zauważamy, czyli inwestycje drogowe i infrastrukturalne, da w przyszłości rocznie dodatkowe dochody w wysokości 0,1 – 0,15 proc. PKB. – Podobnie z konsekwentną realizacją projektów związanych z EURO 2012 – podkreśla.
Problem w tym, że zdaniem organizacji rządowi brakuje konsekwencji. Tylko co trzecia przygotowana przez niego ustawa, dotycząca spraw gospodarczych, zaczęła obowiązywać. Pozostałe albo miesiącami czekają na rozpatrzenie, albo zniknęły po wecie prezydenckim. Tak się na przykład stało z ustawą zmieniającą system rentowy czy dotyczącą wypłat emerytur w nowym systemie ubezpieczeniowym.
Nie udało się rządowi ograniczyć kominówki, choć był to sztandarowy projekt Ministerstwa Skarbu. Pierwsze podejście do tematu skończyło się fiaskiem ze względu na weto prezydenta. Kolejne próby skończą się raczej tak samo. Resort skarbu, by zachować wiarygodność, powinien przynajmniej pracować nad nową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta