Firma może wpływać na podstawę opodatkowania
Amortyzacja to często istotna część kosztów uzyskania przychodów firmy. Zmniejszenie bądź zwiększenie stawek może zatem zmienić wysokość płaconej daniny
Na zmianę wysokości odpisów amortyzacyjnych przepisy pozwalają zwykle od początku roku podatkowego.
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 22i ust. 1 ustawy o PIT odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie. Przewidzianych jest od niej jednak wiele wyjątków.
Przede wszystkim podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Jest to dobre rozwiązanie dla firm, które ponoszą stratę. Dzięki temu będą mogły uwzględnić koszty amortyzacji w kolejnych latach – kiedy ich sytuacja się poprawi.
Decyduje przedsiębiorca
Uprawnieniem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 2 października 2009 r. (ITPB3/423-371/09/MK). Potwierdziła ona stanowisko podatnika, że możliwość obniżania stawek nie jest uwarunkowana wystąpieniem jakichkolwiek okoliczności. Taką decyzję podejmuje podatnik.
W kolejnych latach podatkowych ma on prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta