Nie można sprzedać czynnej nekropolii
Dopiero po upływie 40 lat od ostatniego pochówku i zamknięciu cmentarza możliwe jest wydanie decyzji o przeznaczeniu tego terenu na inny cel, a po spełnieniu dodatkowych warunków jego zbycie
Chociaż ani przepisy kodeksu cywilnego, ani ustawy o gospodarce nieruchomościami czy też przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie zawierają wprost zakazu obrotu nieruchomościami, na których zlokalizowana jest nekropolia, to trzeba jednak stwierdzić, że sprzedaż takiej nieruchomości nie jest możliwa.
Obowiązkowe zadanie gmin
Zakładanie i utrzymanie cmentarzy komunalnych jest zadaniem własnym gminy. Wynika to wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, jak i ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Decyzję o założeniu cmentarza podejmuje rada gminy po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo inspektora sanitarnego.
Tym samym lokalizacja cmentarza komunalnego powinna dotyczyć gruntów stanowiących własność tej jednostki samorządu terytorialnego.
Prawo do grobu to nie własność
Cmentarze mogą być również własnością innych podmiotów. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa, a do kogo poza gminą może należeć cmentarz, regulują właściwe przepisy. Po pierwsze wspomnieć tu należy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta