Zmiany (nie)korzystne dla abonentów
Przepis nie precyzuje, czy prawo wypowiedzenia umowy przysługuje tylko wtedy, gdy dokonane w niej zmiany są niekorzystne dla abonenta, czy również gdy są korzystne – wskazuje prof. nadzw. dr hab., wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, dyrektor Pionu Współpracy Regulacyjnej Grupy Telekomunikacji Polskiej
U stawa – Prawo telekomunikacyjne obowiązuje od 15 lipca 2004 r. i była już 19 razy nowelizowana. Ostatnia nowela z 24 kwietnia 2009 r. (DzU 2009 r. nr 85, poz. 716) wprowadziła ważne zmiany w świadczeniu usług telekomunikacyjnych. Warto im się przyjrzeć, gdyż dotyczą zarówno użytkowników usług, jak i przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy te usługi świadczą. Nowela nie zmieniła obowiązującej dotychczas zasady, że świadczenie usług telekomunikacyjnych odbywa się na podstawie umowy (art. 56 ust. 1), która może mieć formę pisemną lub być zawarta przez dokonanie czynności faktycznych (art. 56 ust. 2).
Wszystko w umowie
Zamiast dotychczas wymaganych dokumentów, w postaci umowy oraz regulaminu świadczenia usług telekomunikacyjnych i cennika, nowela przewiduje możliwość stosowania tylko umowy i cennika. Dostawca usług może się posłużyć wyłącznie umową zawartą w formie pisemnej, rezygnując z regulaminu (art. 56 ust. 3 w zw. z ust. 5).
W takiej sytuacji w umowie muszą być uregulowane wszystkie sprawy objęte postanowieniami art. 56 ust. 3, np. rodzaj świadczonych usług czy termin, na jaki została zawarta. Enumeratywnie wymienione postanowienia umowy, np. informacje o zakresie obsługi serwisowej, mogą jednak znaleźć się w regulaminie, pod warunkiem że możliwość taką przewidują postanowienia umowy (art. 56 ust. 5). Wybór, czy stosować wyłącznie umowę czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta