Kosztowne chorobowe
Za grypę płacą pacjenci i pracodawcy. Państwo wstrzymuje się z drogą profilaktyką
– Zaproponowaliśmy Ministerstwu Zdrowia, by szczepionki na sezonowe zachorowania na grype dla dzieci, osób przewlekle chorych oraz pracowników służb ratunkowych były finansowane z pieniędzy publicznych, ale nie obowiązkowe – przyznaje Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych. Jeśli Ministerstwo Zdrowia zdecyduje się na taki ruch, oznacza to większe niż dotąd zaangażowanie finansów publicznych w przeciwdziałanie grypie. I byłyby to niemałe pieniądze, bo szczepionka przeciętnie kosztuje ok. 30 zł, a mogłoby jej użyć ok. 8 mln osób.
Epidemia grypy jest znacznie poważniejsza niż w poprzednich latach. Wtedy najwięcej osób chorowało wiosną, a jesienią zdecydowanie mniej (w zeszłym roku w listopadzie było to ok. 15 tys. przypadków). W tym roku w listopadzie grypę rozpoznano lub podejrzewano u ponad 260 tys. osób.
– Szacujemy, że w tym roku koszty leczenia grypy będą o ok. 10 proc. wyższe niż rok temu
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta