Zagrażanie interesom firmy może się nawet skończyć dyscyplinarką
Pracodawca ma prawo rozwiązać z zatrudnionym umowę w trybie natychmiastowym z jego winy w określonych sytuacjach. Tak będzie m.in., jeśli podwładny ciężko narusza swoje podstawowe obowiązki
Strony z chwilą podpisania umowy o pracę biorą na siebie określone zobowiązania. Pracownik ma wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Z kolei na przedsiębiorcy ciąży obowiązek zatrudniania takiej osoby za wynagrodzeniem.
Tak wynika z art. 22 § 1 kodeksu pracy. Na tym nie kończą się jednak powinności stron stosunku pracy. Całą ich listę znajdziemy w dziale IV k.p.
Nie tylko staranność i sumienność...
Jeśli chodzi o pracownika, to zgodnie z art. 100 § 1 k.p. musi on wykonywać pracę sumiennie i starannie. A także stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy. Jednak pod pewnym warunkiem – nie mogą być one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. W szczególności natomiast jego obowiązkiem jest przestrzeganie czasu pracy, regulaminu pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych. Tak wynika z art. 100 § 2 k.p.
... ale i dbałość o dobro zakładu...
Zadaniem pracownika jest także dbałość o dobro zakładu pracy. Czyli? Obowiązek ten oznaczać może zakaz czynienia przez zatrudnionego pracodawcy jakiejkolwiek szkody i jednocześnie nakaz pozytywnego działania w interesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta