Jaki kurs do strefy euro
W dłuższym okresie to, po jakim kursie wejdziemy do strefy euro, nie ma znaczenia
Rząd przyjął harmonogram przygotowań do przyjęcia euro w 2012 roku. Polskie dyskusje na ten temat koncentrują się na ocenie realności przyjętego planu. Natomiast prawie nie dyskutuje się kwestii, po jakim kursie powinniśmy przeliczyć złote na euro. Chociaż tu i ówdzie można usłyszeć różne wartości kursu wymiany, to irytują mnie liczby podawane ex cathedra, bez uzasadnienia. Moja odpowiedź na to pytanie jest prosta: w średnim i długim okresie nie ma znaczenia, po jakim kursie wymienimy złotego na euro. Rynek wyceni nasze aktywa na nowo w euro, niezależnie od początkowego kursu wymiany. Nasze aktywa będą tyle warte, ile ktoś zechce za nie zapłacić w euro.
A co w krótkim okresie? W krótkim okresie, czyli przed przystąpieniem do mechanizmu ERM2 i w okresie przebywania w tym mechanizmie, złoty powinien być raczej mocniejszy niż słabszy. Nie ma tu wielkiego pola manewru, bo podstawowym kryterium wysokości kursu musi być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta