Towary i usługi nie mogą zagrażać zdrowiu i życiu konsumentów
Państwowa Inspekcja Handlowa, Pracownicy tej instytucji kontrolują legalność i rzetelność działania producentów, handlowców i usługodawców. Badają też bezpieczeństwo,np. zabawek i sprzętu elektronicznego
Inspektorom nie umkną też błędy w oznakowaniu towarów, sklepów czy punktów usługowych. Mają również prawo zbadać, czy towar nie został zafałszowany. Szczególnie zwrócą uwagę na substancje i preparaty chemiczne oraz przepisy w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego czy baterii i akumulatorów.
Nie zawsze zawiadomią wcześniej
Ograniczenia liczby kontroli przeprowadzanych przez PIH bez zawiadomienia nie dotyczą wszystkich branż. Bez wcześniejszego uprzedzenia inspektor wejdzie na stację benzynową. Podstawowe wyłączenie zawarte w ustawie o swobodzie działalności dotyczy właśnie sprawdzania jakości paliw (wynika z art. 79 ust. 1 pkt 3). Same czynności kontroler prowadzić musi zgodnie z ustawą o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw (DzU z 2006 r. nr 169, poz. 1200 ze zm.)
Nagłej wizyty kontrolera nie unikną też sklepy i hurtownie spożywcze czy gastronomia. Mogą być one sprawdzane bez zawiadomienia na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności, a także prawa wspólnotowego, m.in. rozporządzenia 882/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt.
Ale już sklepy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta