W gminnym teatrze mąż dyrektorem, a żona suflerką
Samorządowych instytucji kultury nie obowiązuje zakaz bezpośredniej podległości w pracy między małżonkami i osobami spokrewnionymi. Dlatego jedna z nich może być szefem drugiej
Z art. 26 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458) wynika, że małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach samorządowych, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
Czy zatem dyrektor samorządowego domu kultury może zatrudniać swoją żonę jako podwładną? Odpowiedź brzmi: może. Ale nie jest to odpowiedź autorytatywna. Mogą się znaleźć jej przeciwnicy.
Status wiadomy na mocy przepisów
Organizatorem domu kultury, muzeum czy teatru może być jednostka samorządowa. Dajmy na to gmina. Ma bowiem w swoich zadaniach własnych zaspokajanie potrzeb mieszkańców w zakresie kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Zostało ono zapisane w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta