Utrata gruntu tylko za rekompensatą
W czasie poszerzenia drogi lub budowy nowej szkoły każdy może zostać przymusowo pozbawiony działki lub budynku służącego takim celom. Inwestor musi się jednak ściśle trzymać przepisów, a byłemu właścicielowi należy się odszkodowanie
Wywłaszczenia z nieruchomości możne dokonać tylko samorząd terytorialny lub Skarbu Państwa i to wyłącznie na cele publiczne. Ich listę zawiera art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami (ustawa).
Ponadto wywłaszczony musi otrzymać odszkodowanie (art. 21 konstytucji).
Są dwie ścieżki wywłaszczania z nieruchomości: uproszczona i zwykła. Pierwszą regulują liczne specustawy, których zadaniem jest przyspieszenie budowy ważnych z punktu widzenia państwa i społeczeństwa inwestycji. Wśród nich najbardziej popularna jest specustawa drogowa dotycząca budowy autostrad, dróg krajowych i lokalnych. Jeżeli w wypadku danej inwestycji nie ma szczególnych przepisów, stosuje się tryb wywłaszczeniowy z ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Zwykłym trybem
Sprawami wywłaszczeniowymi zajmuje się starosta. Przed rozpoczęciem właściwego postępowania wywłaszczeniowego zawsze odbywają się rokowania (art. 114 ustawy). To nic innego jak negocjacje.
Prowadzi je z właścicielem (lub użytkownikiem wieczystym) starosta, gdy jednak wywłaszczano z nieruchomości na rzecz samorządu, to organem właściwym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa.
W ich trakcie proponuje się określoną cenę za działkę, budynek lub też ewentualnie nieruchomość zamienną. Jeżeli obie strony są zgodne, dochodzi do zawarcia umowy przenoszącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta