Noclegownie powstaną przy wsparciu BGK
Obowiązek zapewnienia schronienia dla osób pozbawionych dachu nad głową spoczywa na gminach. To one muszą tworzyć domy dla bezdomnych. Na ten cel mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Dopłat
Finansowe wsparcie może zostać udzielone na pokrycie określonych rodzajów inwestycji. Mogą one polegać na budowie (rozbudowie lub nadbudowie) budynku na nieruchomości stanowiącej własność albo będącej w użytkowaniu wieczystym gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego.
Dofinansowanie obejmuje ponadto remonty takich obiektów, jak również przedsięwzięcia polegające na zmianie sposobu użytkowania obiektu. Ważne jest, aby w efekcie powstały nowe noclegownie lub domy dla bezdomnych lub powierzchnia istniejących uległa zwiększeniu.
Nowe rozporządzenie
Wsparcie finansowe udzielane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza środkami zgromadzonymi na funduszu dopłat. Podstawą jego udzielenia jest umowa zawarta z inwestorem.
Jej treść określona została w art. 12 ustawy z 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (DzU nr 251, poz. 1844 ze zm.).
Natomiast szczegółowy tryb udzielania dofinansowania określają przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej.
Obecnie obowiązuje rozporządzenie z 26 października 2009 r. (DzU nr 183, poz. 1432), którego przepisy weszły w życie 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta