Fundusz jest gotowy na podpisywanie z pracodawcami umów antykryzysowych
Po ustaleniach z przedsiębiorcą to FGŚP określa, na jaką pomoc i w jakiej wysokości może on liczyć, jeżeli wprowadza przestój ekonomiczny lub obniża wymiar czasu pracy załodze
Z niektórych rozwiązań pakietu antykryzysowego mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych. Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035, dalej pakiet antykryzysowy) zezwala im na zastosowanie przestoju ekonomicznego czy obniżenie wymiaru czasu pracy personelu do połowy etatu.
Jeśli jednak chcą przy tym otrzymać wsparcie z pieniędzy publicznych, a taki przecież jest cel wprowadzenia tych rozwiązań, muszą podpisać umowę. Szczegółowo określa ona zasady wypłaty środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej FGŚP lub fundusz) na częściowe zrekompensowanie uszczuplonych pensji pracowników lub udzielenie przedsiębiorcy świadczeń na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne.
Kontrakt może także dotyczyć odroczenia terminu płatności należności dla FGŚP czy rozłożenia ich spłaty na raty.
Najpierw spełnij warunki
Jednak droga do podpisania takich umów nie jest łatwa i szybka. Ten, kto chce uzyskać publiczną pomoc, musi spełnić dość wyśrubowane warunki, aby uznać go za przedsiębiorcę znajdującego się w przejściowych trudnościach. Określa je art. 3 pakietu antykryzysowego. Na stronie internetowej FGŚP (www.fgsp.gov.pl) znajduje się wniosek dla starającego się o uznanie przedsiębiorcy za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta