Gdy urząd nie uwzględni korekty, chce ścigać podatnika za podanie nieprawdy w deklaracji
Jeżeli podatnik złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą deklaracji, który nie został uwzględniony w postępowaniu podatkowym lub sądowym, organy podatkowe próbują traktować to jako wykroczenie skutkujące odpowiedzialnością karnoskarbową
Uznają, że jest to złożenie deklaracji niezgodnej z prawdą. Tymczasem taka praktyka jest niezgodna z prawem.
By odzyskać nadpłatę, trzeba złożyć korektę
W świetle art. 75 § 3 ordynacji podatkowej podatnik składający wniosek o stwierdzenie nadpłaty, który wykazał w deklaracji lub w zeznaniu podatkowym podatek nienależny lub w wysokości wyższej od należnej, zobowiązany jest do złożenia wraz z wnioskiem odpowiedniej korekty deklaracji.
Organ wydaje decyzję o stwierdzeniu nadpłaty lub – jeśli prawidłowość skorygowanej deklaracji nie budzi jego wątpliwości – zwraca kwotę nadpłaty bez wydawania takiej decyzji.
W większości wypadków organy podatkowe wszczynają postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty, często wydając decyzję odmowną. Podatnikowi pozostaje wniesienie odwołania do organu II instancji, a w razie braku pozytywnego rozstrzygnięcia – wystąpienie ze skargą do sądu administracyjnego.
Konsekwencje przegranej sprawy
Nie zmienia to tego, że podatnik może pozostać z niekorzystnym dla siebie prawomocnym rozstrzygnięciem organu lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta