Konsultacje czasem są konieczne
Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Taką jednostką może być również miasto położone na jej terenie
Jednostkę pomocniczą tworzy rada, podejmując w tej sprawie uchwałę. Ustawa wymaga, aby decyzję w tej kwestii poprzedzały obligatoryjne konsultacje przeprowadzone z mieszkańcami, chyba że jednostka pomocnicza jest tworzona z inicjatywy mieszkańców.
Szczegółowe zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia (likwidacji) jednostki pomocniczej określa statut gminy.
Statut to podstawa
Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) stanowi, że aktem kreującym jednostkę pomocniczą gminy jest jej statut.
Zgodnie z treścią jej art. 35 ust. 1 określa on organizację i zakres działania sołectwa, dzielnicy, osiedla czy miasta. Ustęp 3 omawianego artykułu precyzuje natomiast, jaka powinna być jego treść.
Należy w nim określić nazwę i obszar jednostki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta