Jakie obowiązki ma płatnik przy umowie-zleceniu, umowie o dzieło i kontrakcie menedżerskim
Na obowiązek płatnika PIT pobrania ryczałtu od wynagrodzeń z umów-zleceń czy o dzieło nie wpływa w żaden sposób miejsce wykonania usług
Wypłaty na rzecz obcokrajowców niemających miejsca zamieszkania w Polsce z tytułu umów-zleceń, umów o dzieło czy kontraktów menedżerskich (traktowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 6 – 9 ustawy o PIT) są zasadniczo, stosownie do treści art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 20 proc. przychodu, płatnym w terminie do 20 dnia następnego miesiąca.
Jeżeli jednak suma należności określona w umowie nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł, stawka podatku wynosi 18 proc. przychodu. Podatek oblicza, pobiera i przekazuje na rachunek właściwego organu podatkowego zleceniodawca pełniący funkcję płatnika (art. 41 – 42 ustawy o PIT).
Ważne, kto zleca i ponosi koszty
Dodać należy, że dla zastosowania zryczałtowanej formy opodatkowania nie ma znaczenia miejsce wykonania usług. Istotne jest, że:
- wykonanie usług obcokrajowcowi zlecił polski przedsiębiorca,
- wynagrodzenie za wykonanie zlecenia zostało wypłacone z majątku polskiego przedsiębiorcy,
- koszty zlecenia ujęte zostały w księgach polskiego przedsiębiorcy i obniżyły jego dochód do opodatkowania.
Kiedy ryczałt nie wchodzi w grę
Zasady te mogą być modyfikowane przez postanowienia umów o unikaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta