Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma może rozliczyć rekompensatę przyznaną za przerwany urlop

17 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat

Zdarza się, że pracownik nie może iść na uzgodniony wcześniej z szefem urlop lub jest z niego odwołany. Powstaje wtedy pytanie, jak rozliczyć zwrot poniesionych przez niego wydatków

Zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu pracy urlop powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zgodzi się na to zakładowa organizacja związkowa.

Dotyczy to także pracodawcy, u którego ona nie działa. Wtedy pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.

Artykuł 164 § 1 kodeksu pracy mówi, że przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. W myśl § 2 tego przepisu przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Nie jest to jednak najgorsza sytuacja, jaka może spotkać zatrudnionego.

Zgodnie z art. 167 § 1 kodeksu pracy pracodawca ma bowiem prawo odwołać pracownika z urlopu.

Może to jednak zrobić tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

W takiej sytuacji pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (art. 167 § 2 kodeksu pracy).

Zakład wykaże koszty... ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8501

Spis treści
Zamów abonament