Poślizg w prywatyzacji
Są chętni do zakupu Azotów Tarnów, Ciechu oraz ZAK. W styczniu ma być wybrany doradca prywatyzacyjny dla Puław i Polic
Kilka miesięcy temu wydawało się, że trzy spółki z tzw. pierwszej grupy chemicznej zostaną sprzedane w tym roku. Dziś już wiadomo, że Azoty Tarnów, Ciech oraz ZAK (dawniej Zakłady Azotowe Kędzierzyn) mogą trafić w prywatne ręce najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Opóźni się też prywatyzacja tzw. drugiej grupy chemicznej.
Łączna sprzedaż większościowych pakietów akcji firm z Małopolski i Opolszczyzny (odpowiednio 52,6 i 86,3 proc.) oraz 36,7 proc. akcji Ciechu wynika z koncepcji prywatyzacyjnej, jaką we wrześniu zeszłego roku ogłosiła Nafta Polska. Branża chemiczna miała się wtedy bardzo dobrze. Założenie, że w ciągu 15 miesięcy uda się znaleźć nowych właścicieli dla trzech firm, wydawało się w pełni realne. Szybko okazało się jednak, że sytuacja wcale nie wygląda tak różowo.
Jesienią 2008 r. Ciech przyznał się do inwestycji w asymetryczne opcje walutowe. Firma ta nie była zresztą jedynym podmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta