Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poślizg w prywatyzacji

17 grudnia 2009 | Ekonomia | Bartłomiej Mayer

Są chętni do zakupu Azotów Tarnów, Ciechu oraz ZAK. W styczniu ma być wybrany doradca prywatyzacyjny dla Puław i Polic

Kilka miesięcy temu wydawało się, że trzy spółki z tzw. pierwszej grupy chemicznej zostaną sprzedane w tym roku. Dziś już wiadomo, że Azoty Tarnów, Ciech oraz ZAK (dawniej Zakłady Azotowe Kędzierzyn) mogą trafić w prywatne ręce najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Opóźni się też prywatyzacja tzw. drugiej grupy chemicznej.

Łączna sprzedaż większościowych pakietów akcji firm z Małopolski i Opolszczyzny (odpowiednio 52,6 i 86,3 proc.) oraz 36,7 proc. akcji Ciechu wynika z koncepcji prywatyzacyjnej, jaką we wrześniu zeszłego roku ogłosiła Nafta Polska. Branża chemiczna miała się wtedy bardzo dobrze. Założenie, że w ciągu 15 miesięcy uda się znaleźć nowych właścicieli dla trzech firm, wydawało się w pełni realne. Szybko okazało się jednak, że sytuacja wcale nie wygląda tak różowo.

Jesienią 2008 r. Ciech przyznał się do inwestycji w asymetryczne opcje walutowe. Firma ta nie była zresztą jedynym podmiotem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8501

Spis treści
Zamów abonament