Jak rozliczyć wydatki na zaniechane inwestycje
Zdarza się, że przedsiębiorcy rozpoczynający inwestycję z przyczyn ekonomicznych zmuszeni są zrezygnować z dalszego jej prowadzenia
Często poniesione wydatki są bardzo wysokie. Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotne jest więc, aby mogły być zaliczone do kosztów podatkowych.
Jak było
Do końca 2008 r. koszty zaniechanych inwestycji były wymienione wśród tych niestanowiących kosztów podatkowych.
Dodatkowo przedsiębiorcy nie mieli możliwości odliczenia naliczonego VAT związanego z tego typu wydatkami, bowiem zgodnie z ustawą o VAT podatek ten był nieodliczalny, gdy poniesiony wydatek nie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów (a wydatki na inwestycje, których zaniechano, nie stanowiły takich kosztów).
Jak jest
Od 1 stycznia 2009 r., jeśli zaniechana inwestycja zostanie zbyta lub zlikwidowana, poniesione nakłady mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w dniu jej zbycia czy likwidacji.
Przepisy wprost na to zezwalające zostały wprowadzone zarówno w ustawie o PIT, jak i o CIT (chodzi o art. 22 ust. 5e ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 4f ustawy o CIT).
Ponadto od 1 grudnia 2008 r. z ustawy o VAT usunięty został art. 88 ust. 1 pkt 2, który zakazywał odliczenia VAT naliczonego, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta