Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Politycy bez wizji zmian w OFE

21 stycznia 2010 | Ekonomia | Katarzyna Ostrowska
W minionym roku aktywa OFE zwiększyły się o ponad 40 mld złotych. Głównie za sprawą dobrej koniunktury na giełdzie.  Liczba uczestników II filara wzrosła o ponad pół miliona.
źródło: Rzeczpospolita
W minionym roku aktywa OFE zwiększyły się o ponad 40 mld złotych. Głównie za sprawą dobrej koniunktury na giełdzie. Liczba uczestników II filara wzrosła o ponad pół miliona.
Ich wartość stale rośnie dzięki napływowi uczestników. Zrealizowany pomysł resortu pracy ten strumień ograniczy.
źródło: Rzeczpospolita
Ich wartość stale rośnie dzięki napływowi uczestników. Zrealizowany pomysł resortu pracy ten strumień ograniczy.

Niższa składka do II filara? Ten pomysł posłowie mogliby zaakceptować. Są przeciw dobrowolności uczestnictwa w OFE. Ale żadna partia nie ma sprecyzowanej wizji zmian systemu emerytalnego

Z początkiem tego roku weszła w życie zmiana w prawie, która wprowadziła nowe, niższe opłaty, jakie pobierają fundusze emerytalne. To ewidentna korzyść dla klientów. Pojawiają się jednak coraz to nowe i kontrowersyjne pomysły na funkcjonowanie II filara systemu emerytalnego. W przededniu debaty „Rz” o przyszłości funduszy emerytalnych zapytaliśmy cztery kluby parlamentarne o ich stanowiska w sprawie zmian forsowanych przez rząd.

Kluczowe są opinie na temat obniżenia składki, która trafia co miesiąc do funduszy z naszych wynagrodzeń. Taki pomysł w listopadzie ubiegłego roku przedstawili minister pracy Jolanta Fedak oraz szef resortu finansów Jacek Rostowski. Ekonomiści go skrytykowali, zarzucają, że to jedynie krok w kierunku ratowania fatalnej sytuacji budżetu, a nie wsparcie przyszłej pozycji finansowej emerytów. Przeciw wypowiedzieli się też sami Polacy w badaniach opinii publicznej. W styczniu resort pracy przedstawił jednak ten pomysł w założeniach do ustawy o emeryturach kapitałowych. Nadal więc jest aktualna propozycja redukcji składki z 7,3 proc. do 3 proc. wynagrodzeń. Rząd chce, by te 4,3 proc. zostawało w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w ramach wirtualnych kont przyszłych emerytów i nie trafiało do OFE. Realnie jednak może to oznaczać, że środki te posłużą po prostu na wypłatę bieżących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8528

Spis treści
Zamów abonament