Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To pracownik musi wykazać w sądzie, że jest ofiarą mobbingu

21 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Szef musi szanować dobra osobiste podwładnego. Nie wolno mu go straszyć ani nękać. Za nieodpowiednie zachowania może stanąć przed sądem. Jednak to nie on udowadnia, że doszło do rozstroju zdrowia wywołanego mobbingiem

Jednym z obowiązków pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi.

Kodeks pracy mówi o tym wprost w art. 943 § 1.

Czym jest zjawisko mobbingu?

Zgodnie z art. 943 § 2 k.p. oznacza ono działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Odpowiada firma

Zatem mobbing polega na wrogim i nieetycznym, systematycznie powtarzającym się zachowaniu, skierowanym w stosunku do jednej lub kilku osób, którego rezultatem jest psychiczne, psychosomatyczne i społeczne wyniszczenie pracownika. Natomiast aspekt zdrowotny pozwala odróżnić zjawisko mobbingu od zwyczajnego konfliktu. Pod wpływem mobbingu osoby poszkodowane mają poczucie bezradności, a przez to z kolei tracą możliwość obrony.

Zawsze zobowiązanym do podejmowania działań antymobbingowych jest pracodawca. To on ponosi prawne konsekwencje mobbingu.

Nie ma przy tym przeszkód, aby w realizacji obowiązku przeciwdziałania temu terrorowi wspierali go przedstawiciele pracowników albo zewnętrzne instytucje, np. poradnie psychologiczne. Jak pracodawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8528

Spis treści
Zamów abonament