Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spadkobierca nie wnioskuje o odszkodowanie

21 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Jeśli osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, umiera, osoby uprawnione mogą liczyć na to, że otrzymają rekompensatę za wypadek przy pracy zmarłego. Ale tylko pod pewnymi warunkami

W praktyce nierzadko dochodzi do kontrowersji, czy członkowie rodziny zmarłego pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, a następnie zmarł przed otrzymaniem jednorazowego odszkodowania, mają prawo do tego odszkodowania czy też uprawnienie to wygasa równocześnie ze śmiercią uprawnionego.

Uprawnienie następców prawnych

Wątpliwości w tym zakresie występują przede wszystkim dlatego, że kwestia ta nie jest wprost uregulowania w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322).

Dlatego też konieczne jest z mocy art. 58 tej ustawy sięgnięcie do przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227).

W myśl zaś art. 136 ust. 1 i 2 tej ustawy w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone w ustawie, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8528

Spis treści
Zamów abonament