Jak się przygotować do badania sprawozdania finansowego
Spółki prawa handlowego każdego roku przygotowują sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Niektóre mają obowiązek przedłożyć je do badania biegłemu rewidentowi, inne decydują się na to dobrowolnie. W każdym razie do badania warto wcześniej odpowiednio się przygotować.
Podmioty uprawnione do badania rocznych sprawozdań finansowych wymienione zostały w art. 47 ustawy z 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi aktualną ich listę.
Mogą one prowadzić działalność jako podmioty jednoosobowe lub w formie spółki. W przypadku spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej większość głosów muszą posiadać biegli rewidenci lub podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych, zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej.
W spółkach kapitałowych większość członków zarządu muszą stanowić biegli rewidenci zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej.
Jaki jest cel badania
Z art. 65 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej uor) wynika, że celem badania jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii i raportu odpowiadającego na pytanie, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zastosowanymi zasadami (polityką) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansów oraz wynik finansowy badanej jednostki.
Natomiast według międzynarodowych standardów rewizji finansowej (dalej MSRF 2009) celem badania sprawozdania finansowego jest umożliwienie biegłemu rewidentowi wyrażenia opinii o tym, czy sprawozdanie finansowe zostało, we wszystkich istotnych aspektach, sporządzone zgodnie z określonymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta