Uchwała podjęta wadliwie nie może być podstawą wpisu
Sąd rejestrowy może odmówić wpisania osób wskazanych we wniosku spółki akcyjnej jako członków rady nadzorczej, jeśli uzna, że wybrano ich z naruszeniem procedury
Taki wniosek płynie z uchwały Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2010 r. (III CZP 122/09).
SN stwierdził w niej, że sąd rejestrowy jest, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, uprawniony do badania wpływu naruszeń procedury podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej na ich treść.
Takiej oceny dokonał sąd rejestrowy w przypadku wniosku Przedsiębiorstwa Polmozbyt Holding SA dotyczącego zmiany w rejestrze przedsiębiorców informacji o osobach wchodzących w skład rady nadzorczej oraz zarządu tej spółki.
Sąd uznał, że walne zgromadzenie akcjonariuszy odbyło się z naruszeniem prawa i postanowieniem z czerwca 2009 r. odmówił wpisania wskazanych osób w miejsce figurujących w rejestrze członków tych organów.
Władze spółki pozostały bez zmian
W walnym zgromadzeniu, na którym podjęto uchwały o odwołaniu rady nadzorczej i powołaniu nowego jej składu, nie uczestniczył akcjonariusz większościowy.
Pełnomocnicy mniejszościowego akcjonariusza nie dopuścili do udziału w nim pełnomocnika tego akcjonariusza, twierdząc, że jego pełnomocnictwo jest nieważne. Na dokumencie tym bowiem w widoczny sposób poprawiono datę jego wystawienia.
W ocenie sądu rejestrowego korekta daty nie wpłynęła na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta