Zapłata zaległości za korzystanie ze środowiska
Ekoopłaty rozlicza się za pięć minionych lat. Co gorsza, trzeba to robić zgodnie z przepisami, jakie obowiązywały w danym okresie. Regulacje zaś ustawicznie się zmieniają
Rozliczenie zaległych opłat środowiskowych jest ważne przede wszystkim dla tych firm, które się starają o unijne wsparcie albo się ubiegają o certyfikaty jakości (np. z serii ISO).
W takich sytuacjach wymagane są bowiem często dowody wywiązywania się z ekologicznych obowiązków. Chodzi o opłaty za emisję gazów i pyłów (w tym spalin samochodowych), pobór i zanieczyszczanie wód czy składowanie odpadów na wysypiskach.
Sytuacje komplikuje fakt, że wielu przedsiębiorców nie prowadziło ewidencji w tym zakresie do czasu, kiedy się dowiedzieli, że uregulowanie tej kwestii jest niezbędne. A dane w sprawozdaniach i opłaty wylicza się właśnie na jej podstawie.
Za jaki czas zapłacisz
Zgodnie z prawem ochrony środowiska obowiązek uiszczenia opłaty przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej wniesienia. Tak więc ci, którzy chcą mieć czyste konto i rozliczyć się z marszałkiem województwa w 2010 r. zapłacą za:
- IV kwartał 2004 r.,
- I i II kwartał oraz II półrocze 2005 r.,
- I i II półrocze za lata 2006 – 2008,
- I półrocze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta