Trybunał Praw Człowieka w przededniu reformy
Jak zwiększyć efektywność prac Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – zastanawia się asystentka naukowa w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN
Taki jest główny cel międzyrządowej konferencji państw członkowskich Rady Europy, która odbędzie się w szwajcarskim Interlaken 18 – 19 lutego.
Obecnie najbardziej palącym problemem jest ogromnej skali „przeładowanie” Trybunału dziesiątkami tysięcy skarg, do rozpatrzenia których często dochodzi po upływie wielu lat. Usprawnienia wymagają także inne elementy jego funkcjonowania, takie jak zasady działania kancelarii czy wzmocnienie kontroli implementacji zapadających wyroków. Konferencja ma przynieść odpowiedź również na pytanie o dalszy kierunek reform całości strasburskiego systemu ochrony praw człowieka istniejącego na podstawie europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja).
Ostatnią próbę usprawnienia mechanizmu kontrolnego przewidywanego w konwencji, która miała być przeprowadzona w ramach protokołu nr 14, przez długi czas blokował brak ratyfikacji dokumentu przez Rosję. W końcu 15 stycznia dokument został ratyfikowany. Jednocześnie Rosja uzyskała gwarancję, iż rosyjski sędzia zasiądzie w składzie Trybunału zawsze, kiedy ten będzie rozpatrywał merytorycznie jakąkolwiek skargę przeciwko Rosji.
Protokół nr 14
Protokół nr 14, przyjęty i otwarty do podpisu 13 maja 2004 r., przewiduje m.in. wprowadzenie jednoosobowego składu sędziowskiego posiadającego kompetencje do uznania skargi za niedopuszczalną lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta