Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najgorsze są złe obyczaje

26 stycznia 2010 | Publicystyka, Opinie | Ireneusz Krzemiński
Ireneusz Krzemiński
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Ireneusz Krzemiński

Nie chodzi wyłącznie o to, że partia rządząca jest nieuczciwa czy też uprawia tzw. kolesiostwo. Takie wydarzenia jak targi lobbystów z Chlebowskim pokazują słabości instytucjonalne polskiej polityki w ogóle – twierdzi socjolog

Zanim jeszcze komisja badająca aferę hazardową zaczęła obradować, już miałem podejrzenia, że będzie to spotkanie wojenne dwóch stron, czyli PO i PiS, które będą kontynuować znaną nam od dawna wojnę. W takiej sytuacji sama komisja i jej dociekania byłyby sprawą drugorzędną wobec tego, kto ma tę wojnę wygrać. Moje przekonanie w dużym stopniu się potwierdziło, choć nie do końca, bo przy okazji swoich prac i kłótni komisja jednak ujawnia chore – i z tego powodu ciekawe – aspekty działania polskiej elity politycznej.

Słabość państwa

Wciąż mam wątpliwości, czy w trakcie prac tej komisji zostaną jeszcze ujawnione jakieś spektakularne i bulwersujące fakty. Ale przesłuchania okazały się ciekawe z zupełnie innego powodu. Stało się to widoczne zwłaszcza w czasie zeznań takich postaci jak Mariusz Kamiński czy Zbigniew Chlebowski. Podczas tego ostatniego spotkania z komisją hazardową mogliśmy obserwować i słuchać, jak obrzydliwy jest obowiązujący w polskiej polityce system kumoterskiego załatwiania „pewnych spraw” różnym dziwnym osobom, takim jak owi biznesmeni z dziedziny hazardu.

Zresztą jest to wzór postępowania dość powszechny w urzędach i instytucjach państwowych. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że partia rządząca (w tym przypadku PO) jest nieuczciwa czy też uprawia tzw. kolesiostwo i kumoterstwo polityczno-biznesowe. Takie wydarzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8532

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament