Szef stosuje kodeks cywilny raczej wyjątkowo
Gdy prawo pracy nie przewiduje uregulowań na temat związany ze stosunkiem pracy, należy odpowiednio korzystać z kodeksu cywilnego, i to tylko wtedy, gdy jego przepisy są zgodne z zasadami prawa pracy
Prawo pracy jest odrębną gałęzią prawa. Jednak wywodzi się z prawa cywilnego i dlatego ciągle zdarzają się sytuacje powodujące konieczność pomocniczego stosowania przepisów prawa cywilnego w prawie pracy.
Jest to dopuszczalne na podstawie art. 300 k.p. Przepis ten pozwala bowiem na stosowanie kodeksu cywilnego do stosunków pracy, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?
Po pierwsze, gdy sprawa nie jest uregulowana w prawie pracy.
Po drugie, korzysta się z nich tylko odpowiednio.
Po trzecie, zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego nie może pozostawać w sprzeczności z zasadami prawa pracy.
Pojęcia ogólne
Kiedy mamy stan sprawy nieuregulowanej w prawie pracy? Wówczas, gdy określona sytuacja faktyczna lub jej fragment nie znajduje rozstrzygnięcia bezpośrednio w normach prawa pracy.
Tak jest wtedy, gdy w prawie pracy istnieje pewna luka prawna. Wówczas wykorzystywane są m.in. pewne pojęcia prawne wspólne dla wszystkich stosunków typu cywilnoprawnego i których definicje znajdują się w kodeksie cywilnym. Dotyczy to np. zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych, czynności prawnej, umowy, ugody czy oświadczenia woli.
Potrzeba sięgnięcia do prawa cywilnego występuje także przy rozstrzyganiu kwestii szczegółowych, które wyłaniają się w trakcie stosowania prawa pracy. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta