Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grecka tragedia w eurolandzie

30 stycznia 2010 | Plus Minus | Danuta Walewska
źródło: Rzeczpospolita
Wcześniejszych danych nie ma sensu podawać, bo zawsze były  „pompowane” przez rząd, by spełniać wymogi kryteriów z Maastricht  dla krajów, które wprowadzały euro.
źródło: Rzeczpospolita
Wcześniejszych danych nie ma sensu podawać, bo zawsze były „pompowane” przez rząd, by spełniać wymogi kryteriów z Maastricht dla krajów, które wprowadzały euro.

Co będzie z Grecją? Nic nie będzie – odpowiadają optymiści. W Atenach jest już misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która pomaga rządowi w przygotowaniu reform.

Jak będzie trzeba, fundusz ma także pieniądze, żeby uspokoić wściekłych na Greków inwestorów. Bruksela się zarzeka, że nie da ani grosza. Bo Grecy muszą poradzić sobie sami.

Może dojść do totalnego załamania finansowego – mówią pesymiści. Ich zdaniem Grecja najpewniej okaże się drugim Dubajem. – Dzisiaj jest na rozdrożu i musi zacząć od odbudowy zaufania – uważa Dominique Strauss-Kahn, dyrektor generalny MFW. Jego zdaniem wszystko zależy od woli politycznej nowego rządu. Dyrektor generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Angel Gurria, zresztą Meksykanin, zapewnia, że Grecja nie stanie się drugim Meksykiem i nie zawiedzie inwestorów. – Nie widzę możliwości, aby Grecja opuściła strefę euro – mówił Gurria.

Wiwaty w Atenach, dementi z Pekinu

Grecką tragedię gospodarczą nowy rząd socjalistów odziedziczył po wyborach jesienią ubiegłego roku. Nie miał innego wyjścia, jak wprowadzić ostre cięcia wydatków. Nie trzeba było długo czekać, aby Grecy wyszli na ulice, jak to robią od wielu lat. I zawsze pomagało. Premier George Papandreu w ostatni poniedziałek widział z okna swojego biura rolników, którzy przez tydzień blokowali przejścia graniczne z Bułgarią i zakończyli akcję na ulicach Aten. Chcą wyższych cen na produkty rolne, dopłat do produkcji, niekoniecznie tych, które akceptuje Bruksela.

Od poniedziałku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8536

Spis treści
Zamów abonament