Konwencja ułatwia ochronę oryginalnych wzorów
Zamiast kilkudziesięciu zgłoszeń wzoru przemysłowego – jedno, zamiast kilkudziesięciu opłat – jedna. Polska jest już stroną porozumienia, które przewiduje takie udogodnienia
Upraszczając, można powiedzieć, że wzór przemysłowy to wygląd produktu. Zarejestrowanie wzoru w Urzędzie Patentowym to najlepszy sposób, by zapewnić sobie monopol na zarobkowe korzystanie z takiego wyglądu.
Warunek jest jeden: musi on się różnić od tych, które są już na rynku. Każde państwo może zdefiniować wzór przemysłowy nieco inaczej.
Polska przyjęła np., że jest to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał oraz przez jego ornamentację (art. 102 prawa własności przemysłowej).
Mamy porozumienie
Chcąc chronić wzór w różnych krajach, w zasadzie trzeba zgłaszać go do ochrony w każdym z nich oddzielnie. To większe koszty i dodatkowa strata czasu.
Aby temu zaradzić, już kilkadziesiąt lat temu stworzono mechanizmy upraszczające całą procedurę. Podstawowe znaczenie mają tu dwa akty prawne.
Najważniejszym jest porozumienie haskie w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów. Od jego nazwy cały system rejestracji określa się czasem mianem haskiego. Polska jest jego stroną od 2 lipca 2009 r., ale ogłoszone zostało z dużym opóźnieniem.
Jego tekst znaleźć można w DzU z 2009 r. nr 198, poz. 1522. Dalej określamy je po prostu jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta