Na emeryturze pomostowej da się dorabiać
Osoby pobierające pomostówkę mogą nadal pozostawać w zatrudnieniu. Muszą jednak uważać, gdyż osiągnięty przychód może spowodować zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia
Od roku osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. pracujące w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą nabyć prawo do emerytury pomostowej w obniżonym wieku emerytalnym.
Taką możliwość daje ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656).
Kto zatem może nabyć prawo do emerytury pomostowej?
Komu wcześniejsze świadczenie...
Prawo to przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie siedem warunków wymienionych w art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych. Jakich?
- Po pierwsze, urodził się po 31 grudnia 1948 r.
- Po drugie, ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat. - Trzeci wymóg to osiągnięcie określonego wieku. Dla kobiet jest to co najmniej 55 lat. A dla mężczyzn o pięć lat więcej, czyli minimum 60 lat.
- Po czwarte, osoba musi mieć okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5 – 9 i art. 11 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227), wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.
- Piąty warunek? Pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową musiał przed 1 stycznia 1999 r. wykonywać prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta